לשיחת ייעוץ: 03-6888838
תביעה במקרה של טביעה
הזכויות שלך,
המומחיות שלנו!

תביעה במקרה של טביעה

צוות משרד עו"ד בירן

מדינת ישראל שופעת חופים פתוחים, מעיינות ומרחבים פתוחים לשחייה ובילוי, חלקם במסגרת אתרים מוכרזים ומוסדרים ואילו חלקם ללא פיקוח כלל. על פניו האחריות לשלום הרוחצים במקורות מים שאינם מוסדרים ואינם כוללים שירותי הצלה (או מחוץ לשעות הפעילות שלהם) מוטלת על הרוחצים עצמם. אלא שבפועל אין זה המצב כלל ועיקר. כל חוף ים או פיסת כינרת נמצאים באחריות רשות עירונית אשר על כתפיה מוטלת האחריות לשמירה על שלום הרוחצים, או לחלופין למנוע מהם את הכניסה אל מרחב הסכנה.

במקרה של טביעה, לטובע אשר נושא בנזקי הגוף או למשפחתו במקרה של טביעה שהביאה לפטירה,
הזכות לתבוע את הרשות המקומית בשטחה נמצא החוף/מאגר המים, בהוכחת קיומם של תנאי רשלנות מסוימים – 

א. שעות פעילות: בחודשי הקיץ בעיקר היום הוא ארוך והרוחצים נוהרים לחופים החל משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הערב המאוחרות. רשויות המגדירות שעות פעילות מצומצמות במטרה לחסוך בעלויות התחזוקה ובעלויות שירותי ההצלה בחופים, צריכות להביא בחשבון רוחצים אשר ינהרו אל החופים בשעות החמות והמוארות, גם כאשר לא עומד מציל בסוכת המציל. במקרים כאלה התביעה תבחן האם שעות הפעילות והרחצה המוגדרות היו ראליות ולא נבעו משיקולי חיסכון בלבד.

ב. גידור: כאשר מדובר בחוף שאינו מוסדר לרחצה ובילוי באחריות הרשות המקומית לגדר ולסמן הן את מתחם החוף והן לתחום חבלים בשטח המים עצמו, שיקשה על המתרחצים לפלוש לחוף או לצלוח את המים לעומקם. חוף שאינו כולל שירותי הצלה חייב להיות מסומן וליידע את המבקרים בכל דרך אפשרית כי הם ברשות עצמם וללא פיקוח שירותי ההצלה. אי קיום תנאים אלו עשוי להיחשב כרשלנות.

ג. פיקוח: פקחי העירייה הצובאים על המכוניות החונות שלא בתשלום לרשויות או עוקבים אחר בעלי הכלבים ללא שקיות האיסוף, מחויבים לדאוג גם לשלום הציבור ולא רק לקופת העירייה. ברשויות אשר בשטחן חופים בלתי מוכרזים מחובת העירייה לתעל את הפקחים ועובדי הרשות לפיקוח גם על החופים ומניעת כניסת רוחצים בתנאי סכנה.

ד. מועדים מיוחדים: הרשויות המקומיות מחויבות בפיקוח מוגבר בימי חג, מועד וחופשה בהם צפוי הציבור לתור אחר מקומות בילוי ועשוי לבחור להגיע לחופים ומרחבים בלתי מוסדרים. העירייה יכולה להחליט אם למנוע את כניסת המבקרים לחוף באמצעות פיקוח או לחלופין להציב שירותי הצלה ותחזוקה בחופים. בין המועדים הבולטים נמצאים חגי סוכות ופסח הכוללים את ימי חול המועד בעונות הנוחות לרחצה, יום העצמאות, חג השבועות ותקופת החופש הגדול.

הים הפתוח טומן בתוכו סכנות רבות ואין כל המלצה, כלל ועיקר, לצאת כנגד הנחיית הרשויות ולשחות בחופים ללא פיקוח מציל או מחוץ לשעות הרחצה. יחד עם זאת, אסונות ופגיעות שנגרמו כתוצאה מכך, בהחלט ראויים לבחינת שאלת האחריות, ובמקרים רבים מסתבר כי באמצעות פיקוח, הכוונה, יידוע וסיוע של הרשות ניתן היה למנוע את התאונה.

להערכת סיכויי תביעתך ושוויה, קבע פגישת ייעוץ חינם:

טלפון: 03-6888838
פקס: 03-6888818
אנו מתחייבים לדיסקרטיות ולשירות מקצועי ומהיר על-ידי עורך דין מנוסה ומיומן